Mindennapi vállalati pénzügyeink

Cégkassza

Növekvő vállalati hitelfelvételi kedvvel számolnak az Oberbanknál

„Kiemelten kezeljük az ügyfeleinket!”

2025. január 20. - Cégkasszás

Kockázat van bőven, de kitörési pont is – így jellemezte a magyar gazdaság jövőjét az Oberbank vállalati csoport vezetője. Németh Balázs szerint a vissza nem térítendő támogatások év végi, jövő évi beindulásával, a támogatott hitelprogramok még kedvezőbbé tételével, bővítésével megnőhet a hitelfelvételi kedv, aminek pozitív hatásai lesznek a hazai gazdaság növekedésében.  

– Milyen aktivitást mutat jelenleg a nagyvállalati, vállalati hitelezés? Megjött a cégek kedve a beruházásokhoz, vagy inkább a forgóeszközhitelek a jellemzőek?

– Stagnáló tendenciát látunk. Jelenleg a forgóeszközhitelekre van nagyobb igény, beruházási hitel kevesebb fut, az is inkább energetikai/fenntarthatósági projekt vagy akvizíciós hitel – leginkább generációváltás miatt. Sok beruházást eltoltak a cégek, egyrészt a piaci, a hazai, külföldi bizonytalanságok, másrészt a lehetséges jövőbeni, kedvezőbb források kivárása miatt. A vissza nem térítendő támogatások év végi, jövő évi beindulásával, a támogatott hitelprogramok még kedvezőbbé tételével, bővítésével azonban megnőhet a hitelfelvételi kedv. A vállalkozásokkal együtt mi is kíváncsian várjuk a Nemzetgazdasági Minisztérium által meghirdetett őszi támogatási programok következményeit. Nagyon sok múlik a kis, nyitott magyar gazdaság szempontjából azon, hogy Európa erősebb gazdaságai, amelyektől nagyon függünk (pl. Németország, Ausztria), éppen hogyan teljesítenek. Nagy trendfordulóra itt sem lehet számítani. A német és az euróövezeti gazdaság jövőre ténylegesen növekedni fog, de még mindig csak 1 százalék körüli értékkel lehet kalkulálni, ami kismértékben ugyan, de pozitív hatással lehet a beruházási és ezáltal a hitelfelvételi kedvre. oberbank_nemeth_balazs_1.jpg

– Milyen kamatkörnyezettel számolhatnak a cégek, és hogyan változhat ez a következő időszakban?

– Az elmúlt időszakban jelentősen javult a kamatkörnyezet, ami miatt a hitelfelvételi kedv is változott, azonban forintban még mindig annyira magas a piaci kamat, hogy a támogatott hitelek – kiemelten a Széchenyi Kártya Program – nélkül még a jelenleginél is sokkal alacsonyabb lenne a hitelfelvételi kedv. Amennyiben lesznek még támogatott források és/vagy a Széchenyi Program termékeinél kedvezőbb kamatokkal tudnak a cégek forráshoz jutni, akkor, várhatóan, lényegesen megnő a hitelkérelmek száma is. Euróban is lassan csökkennek a kamatok, a kamatszint viszont jóval kedvezőbb a forint kamatszintnél. Itt azonban korlátos a cégek hitelfelvételi lehetősége, mert euróhitel csak megfelelő mértékű euróbevétellel rendelkező cégeknek ajánlható (jellemzően pl. exportőröknek), és ez egy jóval kisebb kör, mint a forinthitelek célcsoportja. Azonban egyre több példa van arra, hogy a cégek belföldön is euróban állapodnak meg a teljesítésekben (akár azért, mert szállítói oldalon euró a deviza), emiatt akár ezen hitelfelvevők köre is nőhet. 

– Ugyanúgy sokakat érinthet az euró-forint árfolyam folyamatos változása is. Ebben milyen trend látszik?

– A trendet illetően gyökeres változásokra nem számítunk. Vannak ugyan időszakos erősödések, de hosszú távon továbbra is a forint gyengülése látszik. Jelenleg sem a bel-, illetve külgazdasági, sem a geopolitikai helyzet nem olyan, hogy a forint jelentős erősödése lenne várható. Bankunk különböző megoldásokat kínál az árfolyam jövőbeni alakulásából fakadó bizonytalanság kezelésére, ezekkel kiküszöbölhető a devizaárfolyam-volatilitásból fakadó kockázat. 

– Hogyan alakulhat a magyar gazdaság teljesítménye? Milyen kockázatokat, illetve kitörési pontokat látnak?

– Idén 1,5-2 százalék körüli GDP-növekedésre lehet számítani, jövőre az a mondás, hogy ez a szám 3 százalék is lehet, illetve a kormányzati intézkedések hatására akár jóval nagyobb is. Bízzunk benne, hogy ez így lesz, de véleményem szerint ehhez kellenek majd a hitelezést is serkentő termékek, támogatott források. Kockázat van bőven, de kitörési pont is. Az inflációt tekintve jó a tendencia, de továbbra sem elhanyagolható kérdés. A világgazdasági helyzet szintén sok kockázatot rejt: Németország helyzete, az EU–Kína közti gazdasági viszony, a geopolitikai események – ezek mind-mind komoly hatással lehetnek a magyar gazdaságra. Kitörési pont lehet alapvetően a fenti kockázatok csökkenése, de emellett a magánszektor fogyasztásának és a beruházásoknak a bővülése, valamint az export növekedése is előnyösebb helyzeteket teremthet. Továbbra is fontos lesz a cégeknél a zöldátállás, a fenntartható beruházások, a fejlesztések támogatása. A digitalizáció szintén kulcsszerepben van az AI erősödésével, ami miatt fontos a vállalkozások technológiai fejlődésének elősegítése. Nem utolsósorban pedig kiemelt kitörési pont lenne, ha az EU-s források minél nagyobb része felszabadulna és felhasználhatóvá válna.

– Milyen pályázatok, támogatások érhetők el most, illetve milyenek várhatók a vállalatok esetében?

– Támogatott hitelek terén a Széchenyi Kártya Program termékei vannak a leginkább fókuszban – a kkv-ügyfeleknek ezeket szoktuk ajánlani. Nagyon bízunk abban, hogy az Eximbank a Baross Gábor Programhoz hasonlóan egy újabb programot hirdet majd, amely a kkv- és a nagyvállalati ügyfelek számára is elérhető lesz. Kíváncsian várjuk a Demján Sándor Program hatásait is. A vissza nem térítendő támogatások kapcsán az ügyfeleink pályázati tanácsadó irodák segítségével pályáznak. Jelenleg a fókuszterületi innovációs programokra, a K+F+I-célokra, a digitalizációra, a zöldcélokra, de telephely-, kapacitás- és technológiafejlesztésre is irányulnak majd ezek a támogatások. 

oberbank_nemeth_balazs_4.jpg

– Az Oberbank milyen termékeket, szolgáltatásokat kínál ennek az ügyfélkörnek; miért éri meg az Oberbanknál bankolni?

– Bankunk részt vesz a Széchenyi Kártya Programban, és immár négy terméket (folyószámla-, forgóeszköz-, agrár- és nem agrár beruházási hitelt) is kínálunk ügyfeleinknek. Ezenfelül tulajdonosi hátterünkből fakadóan biztosítjuk ügyfeleink részére például az Európai Beruházási Bank (EIB) által refinanszírozott beruházási hitelt vagy a fenntartható beruházásokra biztosított kedvezőbb kamatozású hiteleket. Lapos szervezeti egységgel működünk, nálunk a döntéshozatali utak rövidebbek és gyorsabbak a más bankokban tapasztalhatóknál, és rugalmasabbak is tudunk lenni az egyedi megoldások kidolgozásában. Az osztrák/német/cseh/szlovák tulajdonosi hátterű cégeknél akár azt a helyzeti előnyt is ki tudjuk használni, hogy az anyacégnek ugyancsak a mi bankunk a számlavezetője Ausztriában, Németországban, Csehországban és Szlovákiában. Kiemelten kezeljük az ügyfeleinket, és büszkék vagyunk arra, ha végigkísérhetjük az adott céget a különböző fejlődési szakaszokon, a mikrovállalati státusztól akár a nagyvállalati státuszig. Minden helyzetben támogatjuk az ügyfelein­ket, hogy növekedjenek és maradéktalanul elérjék a céljaikat.

A bejegyzés trackback címe:

https://cegkassza.blog.hu/api/trackback/id/tr218778540

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása