A hazai kis- és középvállalkozások finanszírozásának továbbra is az egyik legkomolyabb támasza a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. A társaság az elmúlt évben 1 020 milliárd forint értékben vállalt kezességet, ezzel 1 327 milliárd forint értékű hitel felvételéhez segítette a hazai vállalkozásokat. A 2024. évi teljesítménnyel a Garantiqa kezességvállalási portfóliója 2 558 milliárd forintra emelkedett, amellyel 3 319 milliárd forintnyi vállalkozói hitelt véd, azaz immár minden 2., kis- és középvállalkozásoknak nyújtott hitel mögött ott áll a vállalkozás.
Szabó István Attila, a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. elnök-vezérigazgatója arra emlékeztetett, hogy a társaság az 53 744 vállalkozással kötött 71 465 szerződéssel összesen 645 ezer munkahely megtartását, új álláshelyek létesítését támogatta a magyar gazdaságban.
A Garantiqa kezességvállalási tevékenységének bővülése továbbra is lényegesen meghaladja a kkv hitelezés növekedését. Mindez abból a szempontból bír kiemelkedő jelentőséggel, hogy a társaság kezességvállalásával számos olyan vállalkozásnak teszi lehetővé a hitelek elérését, amelyek a klasszikus banki hitelbírálat alapján nem, vagy csak számottevően rosszabb kondíciók mellett férhetnének hozzá a banki forrásokhoz. Ez kifejezetten fontos az olyan támogatott hiteltermékek elérése esetében, amelyek a vállalkozások számára kedvezményes kamatozást biztosítva segítik a cégek boldogulását. 2024-ben a Garantiqa kezességvállalásainak mintegy 80 százaléka a hazai kkv-k finanszírozásában kiemelt szerepet játszó Széchenyi Kártya Program hiteleihez kapcsolódott. A Garantiqa kezességvállalásainak 63 százaléka a bankok számára legnehezebben hitelezhető mikrovállalati kört segítette.A társaság az elmúlt években teljes mértékben ellátta anticiklikus szerepét, akkor emelte számottevően kezességvállalását, amikor a vállalkozások és a bankok számára a leginkább fontos volt a hitelezési kockázatok csökkentése. Kedvező, hogy a hazai vállalkozások az elmúlt évek gazdasági problémái ellenére is stabilak maradtak. Ennek köszönhetően a Garantiqa által 2024-ben beváltott kezességek darabszáma és összege is nagyjából 30 százalékkal alulmúlta a 2023. évi beváltások összegét, a 42,5 milliárd forintos kifizetés mindössze 57,3 százaléka volt az előzetesen – hagyományosan konzervatívan - megfogalmazott 74,2 milliárdos tervnek. „Prudens kockázatkezelésünk azért is fontos, hiszen kezességvállalásaink mögött jelentős részben a magyar állam, kisebb részben az Európai Unió viszontgaranciája áll – mi tehát végső soron az adófizetők pénzét óvjuk” – emlékeztetett Szabó István Attila.
A Garantiqa elnök-vezérigazgatója szerint a kezességvállalás a leghatékonyabb gazdaságpolitikai eszköz: egységnyi befektetéssel a multiplikátor hatás miatt itt lehet a legkomolyabb hatást elérni. Épp ezért kiemelendő, hogy a 45 tagot számláló Garanciaszervezetek Európai Szövetsége (AECM) összesítése szerint Magyarországon segíti a legkomolyabb mértékben garancia a hazai vállalkozásokat: a legfrissebb, 2023-as összevetés szerint a kezességvállalási állomány a GDP 4,4 százalékát teszi ki, ami messze meghaladja az EU 1 százalékos átlagát, de még a hazánkat követő Franciaország és Románia 2,5-2,5 százalékos mértékénél is jóval magasabb.
A Garantiqa célja, hogy továbbra is a lehető legszélesebb termékpalettával álljon banki partnerei és rajtuk keresztül a teljes hazai kkv-szektor rendelkezésére. Ebben a folyamatban számít mérföldkőnek az az Európai Bizottsággal megkötött szerződése, amelynek révén az InvestEU program keretében az Európai Unió viszontgaranciájával a Garantiqa 2028-ig 1 milliárd euró összegben vállalhat új kezességet, amely 600 milliárd forintnyi kkv-hitel kihelyezését teszi lehetővé kivételesen kedvező kondíciók mellett. A garanciaintézmény mára 10 kereskedelmi bankkal kötött megállapodást az InvestEU garancia ügyfelek számára történő értékesítéséről.
„Óriási elismerés, hogy a Garantiqa közvetlenül az Európai Bizottsággal köthetett szerződést, így olyan európai vállalkozásfinanszírozó intézmények sorába lépett, mint az Európai Beruházási Bank (EIB), az Európai Beruházási és Fejlesztési Bank (EBRD) vagy az Európai Beruházási Alap (EIF). Ez az új forma nem csak könnyebbé és gyorsabbá is teszi a forrás elérését, de lehetővé teszi azt is, hogy közvetlen tárgyalásokat folytassunk a program kereteinek esetleges módosításáról. Ennek keretében komoly remény van rá, hogy néhány héten-hónapon belül az InvestEU garanciával az exportban érdekelt, vagy azt tervező vállalkozások euró hitel felvétele mögé is oda tudunk állni az InvestEU készfizető kezességvállalásunkkal” – mondta a Garantiqa elnök-vezérigazgatója.
Szabados Richárd, a Nemzetgazdasági Minisztérium kis- és középvállalkozások fejlesztéséért, technológiáért és védelmi iparért felelős államtitkára arra emlékeztett, hogy a Demján Sándor Program elemeivel a kormányzat 1400 milliárd forintot csoportosít át hitel-, tőke-, támogatás és tanácsadási szolgáltatások keretében a vállalkozásokhoz.
„Egy százalékos gazdasági növekedéshez 2 százalékos hitelezés bővülésre van szükség, épp ezért a 8+1 pontos Demján Sándor Program kiemelt területe a hitelezés többirányú támogatása” – mondta el Szabados Richárd emlékeztetve, hogy az állam csak a Széchenyi Kártya kamattámogatására évi 320 milliárd forintot fordít. „A cél az, hogy minél szélesebb kör számára elérhetővé tegyük a kigazdálkodható forrást jelentő hiteleket. Ebből a szempontból fontos üzenet, hogy az állam mellett immár a kereskedelmi bankok is vállalást tettek, s így sikerült tovább csökkenteni a Széchenyi Kártya hitelek kamatát” - emlékeztetett az államtitkár.
Szabados Richárd külön kiemelte a Garantiqa szerepét, emlékeztetve arra, hogy a garancia intézmény már 2024 januárjában saját üzletpolitikai döntést hozott és a hitelezés felfuttatása érdekében átlagosan 30 százalékkal csökkentette garancia díjainak mértékét. Ugyancsak példaértékűnek értékelte az államtitkár azt, hogy a Demján Sándor Program meghirdetéséhez kapcsolódva a Garantiqa vállalta, hogy az új Széchenyi Kártya beruházási hitelekhez kapcsolódó kezességvállalási díjat az első teljes üzleti év lejártáig nem számítja fel a vállalkozások számára. A kamatcsökkentés mellett ez a díjkedvezmény is hozzájárult ahhoz, hogy a Széchenyi Kártya termékek igénybevétele átlagosan 40 százalékkal emelkedett az elmúlt hónapokban – mondta az államtitkár.