Néhány hete hirdette meg a kormány a Gazdaság Újraindítási Akcióterv keretében a leginkább érintett kkv-k számára a 10 millió forintos kamatmentes hitelt. Azóta egyre több részlet derül ki a konstrukcióról, ma már tudjuk, hogy első körben kik vehetik fel a kedvezményes hitelt, ami sok cég számára a túlélést jelentheti.
10 milliós hitel a legrászorulóbbaknak
Orbán Viktor jelentette be a gazdaság újraindításának lépéseit, illetve az első szakasz konkrét intézkedéseit, melyek között a legnépszerűbbek között lehet a kkv-k 10 millió forintos kamatmentes hitele. Az új kölcsön nem csak kamatmentes lesz, de három évig törleszteni sem kell. A kormány erre a célra 100 milliárd forintot szán első körben, ami tízezer cégnek jelenthet könnyítést.
A hitelt az állami tulajdonú Magyar Fejlesztési Bankon (MFB) keresztül igényelhetik az érintettek, az MFB Pontokon lehet majd beadni a dokumentumokat. A kamat mellett a banki költségekkel sem kell számolni a cégeknek, jelenleg az utolsó simításokat végzik a terméken, melyet március első felében vehetnek majd fel először.
Természetesen nem kötelező a maximális 10 millió forintos keretet kihasználni, 1-10 millió forintot igényelhetnek a kkv-k. Az összes teljes egészében előleggel lesz elérhető, így a folyósításra sem kell sokat várniuk a vállalkozásoknak. Önrészt nem kell a cégeknek a hitel mellé tenni, a futamidő maximum 10 év, a rendelkezésre állási idő pedig a szerződés megkötésétől számítva legfeljebb három hónap. A jelenlegi tervek szerint november végéig lehet benyújtani a hitelkérelmeket, de ez a határidő a válság alakulásának függvényében kitolható.
Kik igényelhetik a hitelt?
Már a konstrukció bejelentésekor kiemelte a kormányfő, hogy a leginkább rászoruló cégekre korlátozzák a felvétel lehetőségét, melyeket a jelenlegi gazdasági válság kiemelten sújtott és mostanra teljesítőképességük végére értek. A program első, márciusban induló szakaszában a turisztika, a vendéglátás, a kultúra és a sport területén működő vállalkozások élhetnek a kedvezményes hitellel.
A hitelprogram tervezetéből az is kiderül, hogy egyéni vállalkozók is élhetnek az eszközzel, az egyetlen korlátozás, hogy a 2019-es üzleti évük lezárt legyen. A 10 millió forintos maximális hitelösszegen belül annyi korlátozás van, hogy legfeljebb a 2019-es árbevétel összegét vehetik fel ebben a formában kölcsönként.
A programot az Európai Unió helyreállítási alapjából finanszírozza a kormány, emiatt a 100 milliárdos összeg legfeljebb 40 százaléka kerülhet budapesti és pest megyei vállalkozásokhoz.
A napokban az MFB a konkrét TEÁOR-számokat is közzétette:
- Éttermi, mozgó vendéglátás (TEÁOR 5610) tevékenységet,
- Rendezvényi étkeztetés (TEÁOR 5621) tevékenységet,
- Italszolgáltatás (TEÁOR 5630) tevékenységet,
- Filmvetítés (TEÁOR 5914) tevékenységet,
- Konferencia, kereskedelmi bemutató szervezése (TEÁOR 8230) tevékenységet,
- Sport és szabadidős képzés (TEÁOR 8551) tevékenységet,
- Előadó-művészet (TEÁOR 9001) tevékenységet,
- Előadó-művészetet kiegészítő (TEÁOR 9002) tevékenységet,
- Művészeti létesítmények működtetése (TEÁOR 9004) tevékenységet,
- Múzeumi tevékenység (TEÁOR 9102) tevékenységet,
- Növény-, állatkert, természetvédelmi terület működtetése (TEÁOR 9104) tevékenységet
- Sportlétesítmény működtetése (TEÁOR 9311) tevékenységet,
- Sportegyesületi tevékenységet (TEÁOR 9312),
- Testedzési szolgáltatás (TEÁOR 9313) tevékenységet,
- Egyéb sporttevékenység (TEÁOR 9319) tevékenységet,
- Vidámparki, szórakoztatóparki (TEÁOR 9321) tevékenységet,
- Fizikai közérzetet javító szolgáltatás (TEÁOR 9604) tevékenységet,
- M.n.s. egyéb szórakoztatás, szabadidős tevékenységet (TEÁOR 9329),
- Szállodai szolgáltatás (TEÁOR 5510) tevékenységet,
- Üdülési, egyéb átmeneti szálláshely-szolgáltatás (TEÁOR 5520) tevékenységet,
- Kempingszolgáltatás (TEÁOR 5530) tevékenységet,
- Egyéb szálláshely szolgáltatás (TEÁOR 5590) tevékenységet,
- Utazásközvetítés (TEÁOR 7911) tevékenységet vagy
- Utazásszervezés (TEÁOR 7912) tevékenységet,
- M.n.s. egyéb szárazföldi személyszállítás (TEÁOR 4939) tevékenységet
A hitel bér-, járulék-, rezsi-, működési költség, valamint készlet finanszírozására egyaránt felhasználható, azaz fedezheti azoknak a vállalkozásoknak a működési költségeit, melyeknek jelentősen csökkent vagy elmaradt a bevétele az elmúlt időszakban. A program a likviditási gondok áthidalása mellett segíti a felkészülést arra az időszakra, amikor a járványhelyzet lehetővé teszi a biztonsági korlátozások enyhítését.
Első körben a leginkább sújtott szektorokra próbálnak koncentrálni a hiteltermékkel, azonban már készül a második köre a jogosultaknak, vagyis a fenti lista hamarosan tovább bővülhet. Most az látszik, hogy leginkább a vendéglátásban, a kulturális szférában és a sportban tevékenykedő vállalkozásokat viselte meg a válság, nekik már a túlélés a tét egy évvel a járvány kitörése után.
A szakemberek most arra számítanak, hogy az oltásokkal az év közepe körül lehet elgondolkodni a korlátozások feloldásán, addig azonban sok céget a csőd fenyegetne az államilag támogatott hitel nélkül.