Mindennapi vállalati pénzügyeink

Cégkassza

Demján Sándor Program: Milyen út vezet a hazai vállalkozások nemzetközi sikeréhez?

2025. január 13. - Cégkasszás

A Demján Sándor Program a kormány családokat és vállalkozásokat segítő, 21 intézkedésből álló Új Gazdaságpolitikai Akciótervének kiemelt részét képezi. Az EXIM Magyarország a program keretében öt új finanszírozási konstrukciót indított, melyek célja a fenntartható fejlődés támogatása, a magyar vállalkozások exportképességének erősítése, valamint külföldi beruházásaik finanszírozása.

Az EXIM Magyarország január 6-án nyitotta meg a vállalkozások előtt a Demján Sándor Program keretében indított gazdaságélénkítő kezdeményezéseit. Az EXIM négy termékkel biztosítja, hogy a hazai, még nem exportáló cégek sikerrel növeljék versenyképességüket, a már exportáló vállalatok pedig a nemzetközi piacon erősítsék pozícióikat, emellett a kiemelkedő adottságokkal rendelkező hazai vállalkozások célzott külföldi beruházásainak megvalósításához is nyújt hitelkonstrukciót.

Nem csak az exportáló cégek kapnak lehetőséget

Az EXIM Magyarország újraindítja többek között a korábbi nagysikerű „Jövő Exportőrei Beruházási Hitelt”, amelyet az exportáló és nem exportáló vállalkozások egyaránt elérhetnek. A termék célja, hogy kedvező finanszírozási lehetőségekkel segítse a belföldi beruházások és fejlesztések megvalósítását, hozzájárulva a cégek versenyképességének erősítéséhez. A hitel széles körű felhasználási lehetőséget kínál, így támogatja a kapacitásbővítést, új termékek bevezetését, innovatív technológiák alkalmazását, valamint gépek, berendezések és immateriális javak beszerzését. Az ügyfelek számára különösen előnyös a kedvező, fix kamatozás: forint alapon évi 5,2%–7,2%, euróban pedig 3,75%–5,75% között érhető el a konstrukció, akár 10 éves futamidővel.

Az Eximbank emellett ismét elérhetővé teszi a „Jövő Exportőrei Zöld Beruházási Hitelt” is, amely a hazai vállalkozások energiahatékonysági, megújulóenergia-termelő és egyéb zöld beruházásait támogatja, elősegítve nemzetközi versenyképességüket. Az EXIM 100 milliárd forintot dedikáltan zöld beruházások finanszírozására különít el. A konstrukció kimagaslóan kedvező, fix – forint alapon évi 3,2%–5,2%, euróban pedig 2,75%–4,75% – kamatozással érhető el. Ráadásul a termék esetében saját erő biztosítása sem szükséges, a támogatási jogcím függvényében. A befogadható hitelcélokat az EXIM Zöld Finanszírozási Keretrendszere határozza meg, így biztosítva a fenntarthatósági elvek érvényesülését.

kep1_4.pngCélzott finanszírozás exportőröknek és elsőkörös beszállítóknak

Szintén újraindul az exportőröket és elsőkörös beszállítókat célzó „Exportélénkítő Beruházási Hitel”. A konstrukció exportkapacitást generáló beruházások – legyenek azok megkezdett vagy új projektek – finanszírozására igényelhető, az agrárszektorban is. A hitel fix kamatozású, a kamat mértéke forint alapon évi 6,8%–10,2%, euróban 3,31%–6,7% között alakul. A futamidő akár 10 évig is terjedhet, így ez a konstrukció ugyancsak hosszú távú, stabil finanszírozást kínál a vállalkozások számára.

Az „Exportélénkítő Lízing” olyan vállalkozások számára nyújt nyíltvégű és zártvégű pénzügyi lízinget, amelyek exporttevékenységük bővítéséhez, nemzetközi versenyképességük növeléséhez vagy belföldi beruházásaik megvalósításához keresnek gyors finanszírozási megoldást. A konstrukció az exportőrök és elsőkörös beszállítók igényeire szabva segíti műszaki és egyéb berendezések, gépek, haszongépjárművek, valamint mezőgazdasági eszközök beszerzését. A konstrukció szintén fix kamatozású, a kamat mértéke forint alapon évi 6,8%–10,2%, euróban 3,31%–6,7% között alakul, a futamidő pedig akár 5 évig is terjedhet.

kep2_1.pngNemzeti bajnokaink finanszírozása a nemzetközi terjeszkedéshez

A nemzetközi szinten is versenyképes hazai vállalatok számára az EXIM elindította a „Kifektetési Hitelt”, amely kifejezetten már a nagyobb volumenű, külföldi befektetéseket hivatott támogatni. A program célja, hogy hozzájáruljon a gazdaságpolitikai célkitűzések megvalósításához, növelje a külföldön működő hazai tulajdonú vállalatok számát így javítva a profitegyenleget. A konstrukció legalább 2 milliárd forintos hitelt biztosít európai országokban cégrészesedés-vásárlásra, ingatlanbefektetésre, valamint többségi tulajdon megszerzésére. A hitel fix kamatozással, piaci árazás mellett, legfeljebb 10 éves futamidővel érhető el, az EXIM Magyarország közvetlen finanszírozásában.

kep3.png2025-ben az export kiemelt szerepet kap

Szabados Richárd kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkár a napokban kihangsúlyozta: az Új Gazdaságpolitikai Akcióterv kiemelt feladata a hazai kis- és középvállalkozások megerősítése. A fejlődés egyik legkézenfekvőbb módja, ha a vállalkozás új piacokra jut – a hazai lehetőségek mellett ezért értékelődik fel az export. Az exportáló vállalatok világszerte nagyobb arányban érnek el bevétel- és profitnövekedést, mint a kizárólag belföldre fókuszáló cégek. A tartós versenyben maradáshoz elengedhetetlen a folyamatos újítás és az új piacokra történő belépés. Épp ezért fontos az, hogy a hazai kkv-kat segítsük abban, hogy önmaguk, vagy beszállítóként partnereik révén új piacokat szerezzenek. Ebben jelentenek hatalmas segítséget az EXIM termékei.

A Demján Sándor Program 2025-ben összesen 1410 milliárd forint megmozgatásával járul hozzá a hazai vállalkozások fejlesztéseihez, amellyel a kormány a 3 százalékot meghaladó GDP-növekedési célkitűzést kívánja elérni. A Program elsődleges célja, hogy hatékony megoldásokat kínáljon a magyar vállalkozások kihívásaira, valamint segítse a családokat a stabilabb pénzügyi háttér kialakításában, ezzel együtt lehetőséget biztosítson a hazai és külpiaci beruházásokra, új munkahelyeket teremtsen és elősegítse a kkv-k méretének megduplázását.

A Garantiqa támogatásával folyamatosan jelentkező, elsősorban a mikro-, kis- és középvállalkozások számára készülő Cégkassza Podcast egyik korábbi adásában Kisgergely Kornél, az EXIM Magyarország elnök-vezérigazgatója fejtette ki szakértői véleményét az exportfinanszírozás fontosságáról. Ezt az epizódot az alábbi linken lehet megtekinteni:

Demján Sándor: A hazai gazdasági élet legendás alakja

Demján Sándor (1943–2018) Magyarország egyik legismertebb és legsikeresebb üzletembere volt, akinek élete a nehéz kezdetektől a kimagasló sikerekig ível. Egy szegény, árva gyermekből vált a hazai és nemzetközi gazdasági élet meghatározó szereplőjévé.

Karrierje a szövetkezeti mozgalomban kezdődött, majd a Skála üzlethálózat igazgatójaként vált ismertté, ahol az általa bevezetett innovatív kereskedelmi stratégiák országos sikert hoztak. Ezt követően alapítóként kulcsszerepet vállalt az első magyar magánbank, az OTP Bank modernizációjában.

Demján a rendszerváltás után az ingatlanfejlesztés egyik úttörője lett. Legnagyobb projektjei közé tartozik a WestEnd City Center, amely Európa egyik legnagyobb bevásárlóközpontja, valamint a TriGránit csoport létrehozása, amely Közép- és Kelet-Európa meghatározó ingatlanfejlesztő cége lett.

Számos díjjal és elismeréssel büszkélkedhetett, miközben filantróp tevékenysége, különösen az oktatás és a kultúra támogatása terén is maradandót alkotott. Életútja példaértékű, hiszen egyszerre volt a vállalkozói kreativitás és a társadalmi felelősségvállalás szimbóluma.

 Források: 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://cegkassza.blog.hu/api/trackback/id/tr2218773594

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása