A vállalkozások számára az elektronikus fizetési mód már nem csak egy trend, hanem a versenyképesség egyik alapvető eleme. A gyors, egyszerű és költséghatékony tranzakciók elérését biztosító rendszerek, mint az azonnali fizetésre épülő qvik jelentős előrelépést jelentenek a magyar kkv-k számára. A Cégkassza Podcast legújabb epizódjában Bartha Lajos, a Magyar Nemzeti Bank pénzügyi infrastruktúrákért és bankműveletekért felelős ügyvezető igazgatója elmondta, hogy a digitális pénzügyi megoldások gyors terjedése elkerülhetetlenül átalakítja a vállalkozások működését, miközben új lehetőségeket kínál a likviditás kezelésében és a versenyképesség megőrzésében.
A gyors pénzforgás előnyei
Magyarországon az elektronikus fizetések terén az elmúlt években dinamikus fejlődés történt. Míg 2010-ben ezek a tranzakciók a teljes forgalom mindössze kevesebb mint 10 százalékát tették ki, ma már ez az arány 34 százalékra emelkedett. Sőt, a pénzforgalom tekintetében a Magyar Nemzeti Bank adatai szerint 2010-ben 175 millió bankkártyás fizetés valósult meg hazánkban, 2020-ban ez a darabszám már 1 milliárd 150 millióra nőtt. A fejlődés további motorja az azonnali fizetési rendszerek bevezetése volt, azaz az infrastruktúra folyamatos fejlesztése, valamint a digitális technológiák terjedése. Az MNB által működtetett Azonnali Fizetési Rendszer (AFR) korábban főként a lakossági használatot támogatta, de mára kiterjesztette előnyeit a vállalkozásokra is. Ennek keretében a vállalatok másodpercek alatt megkapják ügyfeleiktől az utalásokat, szemben a korábbi rendszerekkel, ahol a bankkártyás tranzakciók teljesítése napokig is eltarthatott, jelentősen megnehezítve a pénzforgalmat.
„Az elektronikus fizetések aránya dinamikusan növekszik Magyarországon, a tranzakciók volumene hónapról hónapra nő. Az azonnali fizetési rendszer bevezetése óta egyértelművé vált, hogy ezek a megoldások nemcsak kényelmet, hanem költséghatékonyságot és gyorsabb likviditást is biztosítanak a vállalkozások számára, különösen a kis- és középvállalkozások körében.” – mondta az MNB szakértője.