Egyelőre kivárnak a beruházásokkal a vállalkozások, a bizonytalan környezet mellett a vissza nem térítendő támogatások hiánya is problémát jelent; korábban ezek szabtak irányt a fejlesztéseknek. Az Erste a bizonytalanság időszakában tanácsadással, együttműködéssel és szolgáltatásainak folyamatos bővítésével segíti az ügyfeleket – mondja Szerdahelyi Róbert. Az Erste kkv-üzletágának vezetője ugyanakkor bizakodó, szerinte idén már beindulhat a gazdasági növekedés, az év vége felé pedig jelentősen növekedhet a hitelezés is, igaz, leginkább az agrártámogatások beindulásának köszönhetően.
– Folyamatosan változik az üzleti környezet. Hogyan reagálnak erre a kis- és középvállalkozások?
– A koronavírus-járvány, az energiaár-válság és a visszafogott növekedés évei után a vállalkozások ismét nehéz időszakban vannak. A csökkenő kereslet (mind a belföldi értékesítésben, mind pedig exportoldalon, leginkább a német gazdaság ingadozása miatt), a vámháborúkkal fenyegető világgazdasági környezet, továbbá a mesterséges intelligencia jelentette ismeretlen kihívások megjelenése egyaránt bizonytalanságot szül a vállalkozások körében. A megfelelő irányok egyelőre nem világosak, hiszen nehéz eldönteni: technológiai fejlesztésre van szükség a hatékonyabb termelés érdekében, vagy beindul a gazdaság, és a most kihasználatlan kapacitások felett is többletre lesz-e szükség, esetleg másik piacra kell lépni és új üzletágat fejleszteni? A vállalkozások ezért jobbára kivárnak, és ezt erősíti, hogy mindezek mellett egyelőre nincsenek olyan – korábban megszokott – vissza nem térítendő támogatások, amelyek irányt szabnának a beruházási elképzeléseknek. Az állami támogatású hitelprogramok a magas kamatkörnyezet ellenére is megfelelő finanszírozási lehetőséget biztosítanak, ugyanakkor érthető, hogy a vállalkozások kivárnak: a vissza nem térítendő támogatások olyan mértékben csökkentik a megtérülési időt, aminek ma nincs alternatívája. Ebből a szempontból a mezőgazdaság és az élelmiszeripar jelent kivételt, ahol a KAP stratégiai terv már megfelelő támogatásintenzitást biztosít, ám a pályázatok elbírálása, a döntési határidők miatt az adminisztratív teendők zárása az év utolsó negyedében várható, így itt is 2026-ban élénkülhet majd a piac.
– Az Erste számára az agrárgazdaság eddig is kulcsterület volt. Mire készülnek ebben a szektorban?
– Úgy gondoljuk, a következő három évben akár meg is duplázódhat az 1800 milliárd forintos mezőgazdasági és élelmiszeripari hitelpiac. Tavaly a mezőgazdasági beruházások stagnáltak, így a hitelpiac sem bővült, ám idén, az év második felétől már élénkülésre lehet számítani. Jelentősebb növekedés a jövő évtől várható: ahogy a nyertes pályázók indítják fejlesztéseiket, úgy élénkül ugrásszerűen a beruházási és a hitelezési piac. A KAP stratégiai terv forrásaiból több mint 3000 milliárd forint értékű beruházás valósulhat meg ebben a pénzügyi- kifizetési ciklusban. Az Erste tapasztalatai szerint jelentős az érdeklődés a lehetőségek iránt. Benyújtottuk csatlakozási nyilatkozatunkat a KAP stratégiai terv keretében a beruházási támogatásokhoz kapcsolódó hitelekhez biztosított kamat- és kezességidíj-támogatásról és feltételeiről rendelkező programhoz. Így a pénzintézet ügyfelei immár a vissza nem térítendő beruházási támogatás mellett kamat- és kezességidíj-támogatást is igénybe vehetnek. Ennek módja, hogy a támogatói okirat és az Erstével kötött hitelszerződés birtokában pályázni kell a kamat- és kezességidíj-támogatásra. Ehhez a pénzintézet már kidolgozta megfelelő hitelkonstrukcióját.
– Az államilag támogatott programok, az uniós támogatások egyfajta közvetítő szerepre kárhoztatják a bankokat, hiszen szinte ugyanazokat a termékeket kínálják. Mivel lehet kitűnni?
– Az Erste folyamatosan igyekszik partnereit – információkkal, tanácsadással, együttműködéssel és banki támogatással – segíteni abban, hogy pénzügyi egészségüket megőrizzék, megalapozott döntéseket hozzanak és sikeresen legyenek túl a bizonytalanság korszakán. Nem csak akkor kell ott lenni az ügyfelek mellett, amikor dübörög a gazdaság. Az Erste folyamatosan fejleszti, korszerűsíti és bővíti szolgáltatásait – legyen szó online bankolásról vagy hagyományos tanácsadói kapcsolattartásról – annak érdekében, hogy ügyfelei minél szélesebb körű kínálatból választhassanak, és minél gördülékenyebben intézhessék napi pénzügyeiket. Büszkék vagyunk arra, hogy a kis- és középvállalkozási területen több mint egy évtizede folyamatosan a három legjobb bank között vagyunk a független ügyfél-elégedettségi felméréseken.
– Milyen gazdasági várakozásai vannak az Erstének erre az évre, illetve 2025-re? Beindulhat a növekedés?
– Úgy látjuk, két év stagnálást követően idén újra bővülhet a magyar gazdaság teljesítménye. A külső környezet továbbra is bizonytalan, a növekedés motorja így elsősorban a fogyasztás lehet, illetve az év második felében termelésbe lépő új gyártókapacitások fejthetnek ki szabad szemmel is látható pozitív hatást. Az Erste elemzői szerint a legnagyobb problémát továbbra is az általános bizalomhiány jelenti. A fogyasztói és az üzleti bizalmi indexek is azt mutatják, hogy a gazdasági szereplők a kilátásaikat tekintve összességében még mindig pesszimisták. Mindezek alapján a tavalyi fél százalékkal szemben idén két százalékkal nőhet a magyar GDP.