Mindennapi vállalati pénzügyeink

Cégkassza

A tudatos eladósodás nem egy újabb negatív jelző, hanem a vállalkozásunk fejlesztésének záloga

2024. június 28. - Cégkasszás

Megjelent a Cégkassza Podcast második epizódja, amely ismét a hazai mikro-, kis- és középvállalkozások számára ad választ a vállalati szektort leginkább foglalkoztató kérdésekre. Ezúttal Bókay Márton, nemzeti fejlesztés-finanszírozásért felelős helyettes államtitkár beszélgetett állandó műsorvezetőnkkel, Nagy László Nándorral. A második felvonás központi témája a vállalati hitelpiac és az ESG-szabályozás fontossága. A teljes adás a blogbejegyzésben található linken keresztül érhető el.

Jó hír a kkv-knak: egyre kedvezőbbek a gazdasági körülmények 

„Segítsen nekünk eligazodni, hogy is áll a magyar gazdaság és mit lehet tenni a vállalkozások fejlesztéséért? – kérdezte habozás nélkül, a műsor nyitányaként Nagy László Nándor, majd Bókay Márton, nemzeti fejlesztés-finanszírozásért felelős helyettes államtitkár válaszolt: „Az elmúlt években több válságot kellett a gazdaságnak leküzdenie és mindegyik esetben azt hittük, hogy a következő év majd jobb lesz. Most végre, az idei évben már tényleg újra növekszik a gazdaság, a tavalyi évi rekordinflációt sikerült letörni. 2025-ben már jelentősebb növekedést is várunk, illetve reményeink szerint ez a tendencia az egész évtizedben fenn fog maradni.”

A következő évek az átgondolt pénzügyi stratégiáról szólnak 

A növekedés kihasználásához persze beruházások és források kellenek. E tekintetben jó hír, hogy idén ugyan újra lehet pályázni az Európai Unió által kínált GINOP forrásokra, azonban már érezhetően kevesebb az elérhető összeg, mint korábban. Ez elsőre nehezen érintheti a mikro-, kis- és középvállalkozásokat, hiszen a rendkívül nehéz és kiszámíthatatlan évek alatt már megszokott alapvetéssé vált, hogy rendelkezésre állnak vissza nem térítendő támogatások. Szükséges egy átállási idő, mert számos kkv pont ezen támogatások alapján irányította fejlesztéseit eddig. Mostanra pedig már érezhető a forrásszűkülés, és egyes előrejelzések szerint soha többé nem lesz ekkora közös európai pénzosztás. Fontos lenne a vállalkozók gondolkodásmódján is finomítani, hogy olyan beruházásokra összpontosítsanak, amelyek hosszú távon hoznak profitot a számukra – jelezte a helyettes államtitkár.cegkassza_yt_cover_bm.jpg

„Ez egy nagyon nagy kihívás a gazdaságfejlesztés területén, hogy a támogatásokhoz hozzászoktak a vállalkozások, illetve számos projekt csak ezért valósult meg. A jelenlegi, 2021-27-es EU-s ciklusban egy pénzügyi szemléletváltást tapasztalhatunk. Eltolódott a hangsúly a támogatások irányából a pénzügyi eszközök, tehát a hitelek, garanciák felé. Ehhez pedig szükséges egy erős szemléletformálást is hozzákapcsolnunk a kkv-k esetében. A Nemzetgazdasági Minisztérium a Gazdaságfejlesztési Ügynökségen keresztül igyekszik erre energiát, időt és pénzt fordítani. Mindenképp szükséges tudatosítani a vállalkozásokban, hogy nem fog mindig rendelkezésre állni vissza nem térítendő támogatás. Muszáj a pénzügyi eszközök, hiteltermékek irányába elmozdulni” – fejtette ki a témakört mélyebben Bókay Márton, majd később a szakértő hozzátette: „A legkisebb vállalkozások sokszor még igényelni sem mernek hitelt. Az elutasítástól való félelem egy nagyon jelentős tényező abban, hogy a kkv-szektor ennyire alulhitelezett. Ez mélyebb tudásbővítést, mentoringot igényel a vállalkozásoknál, hogy megértsék a lehetőségeik mértékét abban az esetben, ha észszerű módon eladósodnak. Jelenleg még ez a pénzügyi tudatosság hiányzik, sajnos, a magyar kkv-szektorból.” 

Ne feledkezzünk meg az ESG-feltételekről sem! 

„A külföldi nagyvállalatok erős fenntarthatósági elvárásokat támasztanak a magyar kkv-k irányába a beszállítói láncukon keresztül, amelyek elkerülhetetlenek” – jelezte a helyettes államtitkár. A kihívásokra válaszul  „döntött úgy a kormányzat, hogy meg kell alkotni a hazai ESG-szabályozást, hogy ebben a kívülről érkező, elkerülhetetlen nyomásban legalább egy olyan környezetet tudjunk teremteni, ami a legkiszámíthatóbb a magyar vállalkozások számára. Ehhez egy felkészülési pályát, irányt is szeretnénk biztosítani a számukra” – mondta Bókay Márton. A minisztériumi szakember arra is felhívta a figyelmet, hogy  „a mikro, kis- és középvállalkozások felé már lakossági oldalról is érkezik igény. Az emberek is kezdik érzékelni, hogy valamit tenniük kell a fenntartható jövőért, hogy még a gyermekeinknek, unokáinknak legyen hol élnie ezen a földön.” 

A kormány célja egy olyan szabályozási keret megteremtése, amely segít a vállalkozásoknak alkalmazkodni a fenntarthatósági követelményekhez, és csökkenti a külföldi nyomást. Ezáltal elkerülhető, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások különböző riportokkal és adatszolgáltatásokkal küszködjenek, emellett egyértelműbbé válik számukra a követelmények teljesítése. 

A garanciaintézmények továbbra is alappillérei a vállalati finanszírozásnak 

A tavalyi évben az államilag támogatott hitel- és a garanciaprogramok jelentősen segítették a mikro-, kis- és középvállalkozásokat. A Széchenyi Kártya Program keretében a hitelek 80 százalékát garanciával fedezték, ami lehetőséget adott a fejlesztésre vágyó vállalkozásoknak forráshoz jutni. Az állami támogatás és garancia csökkentette a hitel visszafizetésével kapcsolatos félelmeket, mind a vállalkozások, mind a bankok részéről.

 „Továbbra is nagyon fontos szerepe van a garanciaintézményeknek Magyarországon, amiből a Garantiqát említeném elsőnek. Mellettük érdemes szót ejteni a Start Garanciáról, aki nagy ügyletek mellé tud kezességet vállalni, illetve az AVHGA-t is, akik az agrárhitelezés támogatásában töltenek be kiemelt szerepet. Ezek a garanciaintézmények tudják segíteni ezt a folyamatot, hogy a mikro-, kis- és középvállalkozások kevésbé féljenek, emellett a bankok se tartsanak ettől a szektortól, így tudjuk növelni a hitelpenetrációt” – zárta gondolatait a szakértő. 

A Garantiqa által vállalt kezesség tehát nemcsak a vállalkozások számára előnyös, hanem a bankszektornak is, mivel nagyobb ügyfélkört érhetnek el és több hitelt nyújthatnak. Emellett az állami viszontgarancia révén a bankszektor stabilitása is növekszik. 

Bókay Márton, nemzeti fejlesztés-finanszírozásért felelős helyettes államtitkár mélyebben is kifejti véleményét a fenti témakörökben a Cégkassza Podcast második adásában, ami az alábbi linken tekinthető és hallgatható meg:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://cegkassza.blog.hu/api/trackback/id/tr2118436119

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása